(Видео) Нобелова награда за медицина за Џулиус и Патапутијан – откриле рецептори за температура и допир

Џулиус, преку користењето на капсацаинот, лутата состојка од чили-пиперките која предизвикува лута сензација, го идентификувал сензорот во завршетокот на нервите на кожата кои реагираат на топлината....

Тихановскаја, Тунберг и Репортери без граници фаворити за Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир оваа година може да ја добијат белоруската опозиционерка во егзил Светлана Тихановскаја, климатската активистка Грета Тунберг или „Репортери без граници“, објавија денеска...

Во знак на протест: Шведска лекарка ќе ја врати Нобеловата награда поради Хандке

Кристина Доктаре синоќа се обрати пред стотици лица собрани во Стокхолм во знак на протест против одлуката на Шведската академија да го врачи признанието за литература на австрискиот писател, кој за време на војните во поранешна Југославија го поддржуваше режимот на Слободан Милошевиќ