Обвинение против двајца битолски гинеколози, не ja породиле навреме пациентката, новороденчето починало

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Тешки дела против здравјето на...

Поднесено обвинение против Лидија Димова за злоупотреба на 320 илјади евра европски пари

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против три лица кои...

Обвинителството го повлече обвинението против поранешни директори, осомничени за смртта на Тамара

Обвинителството реши да не ги гони поранешните директори на Фондот за здравство за смртта на Тамара Димовска од Велес, објави Телма. Обвинението против директорите од тоа...

Обвинение за нападот врз новинари во Ѓурѓевиште, прво ги пцуел, па им замавнувал со секира

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 50-годишен жител на селото Ѓурѓевиште, општина Врапчиште, кој се товари дека...

Обвинение за лекарка од Демир Капија, по телефон лекувала дете кое по пет дена починало

Спротивно на Договорот, здравствената помош ја укажувала без да изврши непосреден физикален преглед на детето, ординирала терапија и неговата состојба ја следела со телефонски известувања, не...

Обвинение за убиство во Кавадарци, го избодел во срце човекот што се обидел да ја смири тепачката

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – убиство. Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетиот, на возраст од 46 години,...

Велешанката која го усмрти својот партнер во семејно насилство ќе одговара за убиство на миг

Велешкото Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 23-годишна велешанка за кривично дело убиство на миг. Според обвинителството, обвинетата на 29 септември минатата година, во семејната куќа...

Обвинителството гони тројца кумановци за тешка кражба, откопале покојник па пребарувале по ковчегот

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе обвинителен предлог против три лица кои се товарат дека како соизвршители се обиделе да извршат кривично дело – тешка кражба од...

Рашковски ќе седне на обвинителна клупа поради нелегална набавка на софтвер и перење пари, одобрено е обвинението против седуммина

Судскиот процес против поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, обвинет за нелегална набавка на софтвер и перење пари се очекува да почне во текот на јануари, откако...

Гостиварец ја удирал сопругата и со нозе по телото и главата, па ѝ го земал мобилниот телефон и парите

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска...