Поднесени обвиненија против четворица поранешни министри

Хрватската Канцеларија за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК) денеска поднесе обвиненија против четворица поранешни министри во кабинетот на Андреј Пленковиќ – Дарко Хорват, Борис Милошевиќ,...

Обвинет за сексуални вознемирувања: Гувернерот на Њујорк, Куомо се повлекува од функцијата

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо соопшти дека поднесува оставка. Неговата функција во преостанатиот период од мандатот ќе ја презеде Кети Хочул, потполковник од...

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Околу 40.000 лица во Косово земаат државни пензии како воени ветерани, но, според обвинението, половина од нив никогаш не се бореле во конфликтот од 1998 до 1999 година. Главниот косовски обвинител посочи дека меѓу обвинетите се и министерот на косовските безбедносни сили, Рустем Бериша и неговиот заменик Агим Чеку

Кривичниот суд ги прифати обвиненијата за „Тарифа“ и „Траекторија“

Совет за оценка на обвинителен акт на Кривичниот суд ги прифати обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за случаите „Тарифа“ и „Траекторија“. Судските рочиштата дополнително ќе бидат...