Регионална кошарка: Олимпијакос пред тригодишен договор со АБА лигата

Доколку дојде до финална реализација на најавата, тогаш „црвено-белите“ од Пиреја ќе бидат петти клуб надвор од просторите на екс Југославија по Левски Софија (Бугарија), Нимбурк (Чешка), Шолнок (Унгарија) и Макаби Тел Авив (Израел)

Фудбалска афера во Грција: Газдата на Олимпијакос осомничен за местење

На тапет кај грчките власти, покрај првиот човек на „црвено-белите“ од Пиреја, се најдоа уште 27 лица. Дел од нив се поранешни вработени во клубовите и во телата на Федерацијата, а дел се сè уште активни чинители во најважната споредна работа во светот

Евролига: Премиерна титула за Фенербахче, трета за Перо Антиќ

Tимот од Истанбул го порази Олимпијакос со 80:64 (по четвртини: 26:18, 13:16, 21:14, 20:16) во финалето на Фајналфор турнирот и стана прв турски претставник што успеал до тронот по ланскиот пораз од ЦСКА Москва по продолженија. Македонскиот интернационалец вгради четири коша во победата на „жолто-сините“