МЗ: Нема извршено секвенционирање на брис кај пациентот од Струга за утврдување на омикрон

Министерството за здравство (МЗ) ја информира јавноста дека досега, со секвенционирање на вирусот SarsCoV2, е детектиран сојот омикрон само кај еден пациент кој пред извесно време...

Пациент на кого „поважна“ му била цигарата од кислородот на кој бил приклучен, за малку да предизвика експлозија

Министерството за здравство информира дека вечерва на Клиниката за пулмологија во Скопје пациент, сместен во соба за кислородна поддршка, ја извадил маската преку која примал кислород...

(ВИДЕО) Филипче: Горд сум што ниту еден пациент со ретка болест не остана без лек, жалам што не го почнавме проектот за нов клинички центар

Апелирам опозицијата во наредниот период да го одблокира законот, тоа е одличен проект, граѓаните заслужуваат нова модерна болница, рече Филипче Горд сум на сите процеси кои...

МЗ: ДСЗИ прави вонреден надзор за причината за смртта на велешкиот пациент

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) спроведува вонреден инспекциски надзор за утврдување на причината за смртта на велешкиот пациент. Според...

Вработен од обезбедување ја скршил вратата, починатиот му бил вујко

По ова насилно земање на починатиот, како во филмот со „Баба Зумбула“ , лекарите се јавиле кај семејството и им соопштиле дека треба да потпишат документ доколку не сакаат обдукција, по што дошол братот кој се извинил за нередот и направената штетата