Вечерва почнува 80 часовен „полициски час“ за Скопје, Куманово, Тетовo и Штип

Во сите останати градови во земјата ќе биде на сила забрана за движење на сите граѓани од 21 часот до до 5 часот наутро, мерка што утре, во сабота и во недела ќе започнува од 16 часот и ќе трае до наредниот ден во 5 часот наутро. Од вечерва во 21 часот до понеделник во 5 часот се забранува и посета на гробиштата на територијата на цела држава, освен за погреби

Македонија влегува во 42 часовен карантин за продолжен празничен викенд

Мерката беше донесена на седница на Владата во петокот попладне, ќе трае до вторник наутро во 5 часот и се разликува од предлогот на Комисијата за заразни болести чии членови препорачаа т.н. „полициски час“ да започне во сабота во 19 часот и да заврши во вторник во 5 часот

Спасовски: Нема верски лидер, функционер или институција што се посилни од државата

Нема верски лидер, функционер или институција што се посилни од државата, истакна техничкиот премиер Оливер Спасовски како одговор на прашање „дали Владата се соочува со притисок...

ИВЗ до Владата: Ниту ќе затвориме џамии, ниту ќе се откажеме од молитви за Рамазан Бајрам

Исламската верска заедница (ИВЗ) писмено ги информирала Владата и Комисијата за заразни болести дека нема да почитува евентуален полициски час за време на големиот муслимански празник

Предлог за нов викенд под клуч: „Полициски час“ од сабота попладне до вторник наутро

Ако Владата го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести, тогаш земјава е пред нов празничен и продолжен викенд под клуч. Препораката до Кабинетот на премиерот...