Вучиќ ретерира по синоќешните протести во Белград: Полициски час, сепак, ќе нема

Синоќешните протести во Белград ги оквалификува како „најбрутално политичко насилство“, дека собирот бил добро организиран и непријавен, но и дека потфрлиле српските безбедносни служби бидејќи дошло до наплив на „криминален и меѓународен фактор и служби“

Полициска коњица, кучиња и многу солзавец: Растерани демонстрантите во Белград

Пратеникот во српскиот Парламент, Ѓорѓе Вукадиновиќ рече дека „таква бруталност на полицијата е непотребна и толку многу солзавец не е регистриран во Белград од 5 октомври 2000 година“ кога режимот на Слободан Милошевиќ беше соборен со протести

Изборите минаа, полицискиот час се врати: Белград се затвора од петок до понеделник

Србија во моментот, според Вучиќ, има речиси 4.000 хоспитализирани пациенти кои се позитивни или суспектни на Ковид-19. На вечерашната прес-конференција, тој алармира дека и капацитетите на болниците се полни, дека места од ден на ден има се помалку и апелира на придржување на мерките за заштита од коронавирусот

Владата го врати предлогот на Комисијата за заразни болести: Полициски час ќе нема

Министерството за внатрешни работи, Инспекцискиот совет и Финансиската полиција добија задолженија за изготвување на посебни акциски планови за контрола и за спречување на отстапување од мерките за заштита, како и санкционирање на секое непридржување до донесените мерки. Апликацијата „СтопКорона“ станува задолжителна во секое решение за изолација од Државниот здравствен и санитарен инспекторат

Чулев: Дисциплинска за полицајци кои не постапувале во полициски час во Чаир

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска најави дисциплинска постапка против полициски службеници за утврдување на нивна евентуална одговорност за непостапување за време на полициски час...