Пет случаи на инфекција со мајмунски сипаници во Португалија

Мајмунските сипаници се ретка вирусна инфекција слична на човечките сипаници, иако поблага, а првпат беше пријавена во Демократска Република Конго во 1970-тите.  Португалските власти денеска соопштија...

Енергетски берзи во Европа: Франција утре со највисока цена на струјата, Шпанија и Португалија со најниска

Цените на електричната енергија во Европа продолжуваат да растат и при денешното затворање на енергетските берзи, покажуваат податоците на платформата Energylive. Зделките се однесуваат за испорака...

Португалија им забрани на шефовите да им испраќаат пораки на вработените вон работното време

Родителите можат да работат од дома без временско ограничување, без да бараат дозвола од нивните работодавaчи, додека нивните деца не наполнат осум години.   Португалија им...

Португалија прогласи тридневна жалост за смртта на поранешниот претседател Сампајо

Португалската Влада прогласи тридневна национална жалост во врска со смртта на поранешниот претседател Жорж Сампајо, се вели во соопштението објавено од кабинетот. „Советот на министри издаде...

Со двата гола во победата над Ирска: Роналдо се запиша во Гинисовата книга на рекорди

Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо го урна рекордот по бројот на постигнати голови на репрезентативен план со што си обезбеди место во Гинисовата книга на рекорди....