Квалификации за ЕП 2020: Србија искуба бод во Лисабон, нова „петарда“ на Англија

Фудбалската репрезентација на северниот сосед одигра 1:1 на стадионот на Бенфика против актуелниот континентален владетел Португалија додека „Гордиот Албион“ ја декласира Црна Гора во Подгорица со 5:1

Кулминација на топлотниот бран во Европа, најавени рекордни 47

Во крајбрежниот туристички регион на земјата, Каскаис, во близина на Лисабон, синоќа дојде до прекин на снабдувањето со електрична енергија поради натпросечна употреба на клима-уреди. Неколку часа без струја останаа десетици илјади домаќинства. Денеска и утре во Шпанија и Португалија температурите ќе изнесуваат најмалку 40 Целзиусови степени, а метеоролозите за денеска најавија рекордни 47 степени во централниот дел на Португалија

Уругвај има тактика за Португалија: Сите во одбрана од Роналдо

Уругвајскиот селектор Оскар Табарез планира директен чувар на португалскиот капитен да биде Годин, а втор човек кој ќе внимава на него ќе биде Хименез. Дуелот меѓу европскиот шампион и јужноамериканската репрезентација е вечерва (20 ч.) во Сочи

Осминафинале на СП: Уругвај на Португалија, Шпанија на Русија (Видео)

Двата меча од последното коло во групата Б завршија без победник. Иран ремизира со Португалија (1:1), Мароко со Шпанија (2:2) што беше доволно за прогрес на пиринејските селекции во топ 16 фазата. Уругвај во групата А ја совлада Русија со 3:0 додека Саудиска Арабија триумфира над Египет со 2:1 во меч без резултатско значење за обете репрезентации

Фаворити со аутсајдери: Португалија, Уругвај и Шпанија по 1:0 (Видео)

Португалците го совладаа Мароко со погодок на Кристијано Роналдо во четвртата минута, Уругвај до три бода против Саудиска Арабија со гол на Луис Суарез во 23. минута, Шпанците, пак, славеа над Иран со карамбол реализација што му е припишана на Диего Коста во 54. минута

По бод за Португалија и за Шпанија, историја за Роналдо

Пиринејските соседи одиграа 3:3 во олимписко Сочи, ѕвездата на Реал Мадрид го постигна 51. хет-трик во кариерата и стана само четвртиот играч што постигнувал голови на четири мундијали во низа по Уве Зелер, Пеле и Мирослав Клосе

Кошарка, „Трофеј Македонија“: Одбраната го доби мечот со Португалија

Македонија славеше со 52:47 во првиот меч на турнирот во Скопје, селекторот Давитков изрази задоволство од играта под и околу сопствениот обрач и замерки во фазата на напад и од реализацијата. „Црвено-жолтите“ вечерва (20,30 ч.) против Холандија во второто коло

Почина таткото на Жозе Мурињо

Веста за смртта на Феликс Мурињо ја објави Виторија Сетубал, клуб за кој играше во кариерата, а подоцна ги извршуваше и функциите тренер и директор