Силва: Лапсус на Закаријаш, македонскиот јазик е кодифициран во 1945 година

Министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва ги коментираше последните случувања околу содржината на португалскиот предлог за надминување на спорот меѓу Скопје и Софија...

ЕУРО 2020: Белгија ја победи Португалија

Со минимални 1:0 Белгија го елиминираше актуелниот европски првак Португалија во осминафиналето на ЕУРО 2020. Голот  од голема далечина го постигна Торган Азар во 42.минута. Иако...

Средба Заев-Пина: С. Македонија сработи и треба да биде дел од семејството на ЕУ

Силна поддршка од Португалија и од португалското претседателство за европерспективите на Северна Македонија, била изразена на средбата на премиерот Зоран Заев со португалската амбасадорка во земјава...

Заев: Португалскиот предлог за нас е одлична појдовна основа за постигнување договор со Бугарија

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека португалскиот предлог за нашата страна е одлична појдовна основа за постигнување договор со Бугарија и оти е задоволен од креативноста...

Осминафинале на кадетското СП во ракомет: Португалија ја елиминира С. Македонија

Селекцијата од Пиринеите го порази мундијалскиот домаќин со 29:25 (полувреме 15:12) за шеста победа во шестиот нејзин настап на турнирот и заслужена пресметка со Франција со четврт-финалето. „Црвено-жолтите“, пак, ќе разигруваат за пласман од деветтото до 16. место и досега имаат две победи (над Нигерија и над Бахреин) и четири порази (од Аргентина, од Данска, од Јапонија и од Португалија)