Истрагата во модуларната болница во Тетово е при крај, ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Јовески раскажува стари вести

Жал ми е што оваа голема трагедија се користи во политички цели. Обвинителството од почетокот презеде сè и одговорно пристапи. Очекувам за многу брзо Обвинителството во...

Падна квалитетот на дебатата во Собранието: Во 6 месеци само една седница за пратенички прашања, пет пратенички најактивни

Средната оценка на квалитетот на дебатата во Собранието од јануари до јули 2021 година е 5,4, што означува пад на квалитетот на дискусијата споредено со периодот...

Заев на доделувањето на плакетите со благодарност за пратениците од првиот повеќепартиски состав на Собранието: Гордо и секогаш со почит ќе се сеќаваме на вашиот придонес во создавањето на независноста на нашата држава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на пригодна свеченост во рамките на програмата за одбележување на 30 годишнината од независноста, на пратениците од...

Расправата за буџет во турскиот Парламент се претвори во тепачка меѓу пратениците

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП)...

КСС бара од пратениците правична распределба на буџетските средства за плати или ќе ги активира синдикалните средства

Во случај ова барање да не се прифати, КСС најавува дека ќе ги активира сите расположливи синдикални средства за одбрана и унапредување на своите права, не...

Замена за новите градоначалници: Собранието верификува мандати на шест пратеници

Собранието на денешната пленарна седница ги верификува мандатите на новите пратеници откако неколкумина народни избраници станаа градоначалници на локалните избори што завршија во неделата. „За“ гласаа...