Македонска политичка сцена: ВМРО-ДПМНЕ утре ќе достави предлог за укинување на техничката влада, за СДСМ нема предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето за предвремени парламентарни избори, наспроти ставот на власта дека ќе се оди на редовни избори во 2024 година оти соочување со волјата...

Редизајн на еврото: Германски политичар побара основачите на „Бајонтек“ да бидат на една од банкнотите

Германскиот европратеник од редовите на „Слободните демократи“, Мориц Кернер побара основачите на „Бајонтек“ – Угур Шахин и Озлем Туречи, изумители на анти-ковид ваквината на „Фајзер“, да...

Бучковски: Ако го прифатиме предлогот на Бугарија за работните групи, ќе покажеме дека сериозно сме подготвени

Убеден сум дека на средби на работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија, на кои теми би биле инфраструктурата, економијата, културата, образованието, итн., ќе може да...

Завршува општата комисиска расправа за буџетот за 2022 година, од утре на дневен ред 223 амандмани

Собраниската Комисија за финансирање и буџет ќе го одржи последниот ден од општата расправа за Предлог-буџетот за наредната година, а утре треба почне и амандманската расправа...

Германија го предложи Тедрос Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

Германија го предложи актуелниот генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО), Етиопјанецот Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат, соопшти денеска германското Министерство за здравство. Германија го...

Заев со програма на Владата: Се обврзуваме да влечеме напред секој ден и секој час

Тој рече дека рече дека новата Влада ќе биде стабилна, ефикасна и одговорна која ќе ги гарантира стратешките определби, односно членство во НАТО и во ЕУ, добри меѓусоседски односи, справување со корона-кризата, нова енергија и подинамичен економски раст, како и ефикасна правна држава, модерно образование и стабилни институции. Програмата за работа на Владата, додаде тој, во целост ја отсликува посветеноста на сите политички партии од коалицијата за бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата, темелно прочистување на судството и проверка на потеклото на имот и пари на сите функционери