Г7 со предупредување до Русија: „Последиците ќе бидат тешки“ во случај на напад на Украина

Шефовите на дипломатиите на групата седум најразвиени демократии (Г7) денеска ја предупреди Русија за „тешките последици“ доколку претседателот Владимир Путин ја напaдне Украина, се наведува во...

Стејт департментот со предупредување до Американците: Не патувајте во Германија

Американскиот Стејт департмент ги предупреди Американците да не патуваат во Германија поради актуелното забрзано ширење на коронавирусот во земјата. Предупредувањето на Стејт департментот против патување во...

ОН предупредуваат: Авганистанскиот банкарски систем е пред колапс

Обединетите Нации (ОН) предупредуваат на тешки последици од евентуален колапс на авганистанскиот банкарски систем. Економската цена од колапсот на банкарскиот систем, со неговите придружни негативни социјални...

Предупредување од Балтикот: Можен е воен конфликт на границата со Белорусија

Балтичките земји-членки на Европската унија предупредија на можна воена ескалација на конфликтот поради мигрантите кои се обидуваат да стигнат до Европската Унија (ЕУ) од Белорусија. Министрите...