Брнабиќ: Бројките до 8 часот беа катастрофални, денеска ќе имаме нов негативен рекорд на ковид-19

Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени дека денеска, во апсолутни бројки, бројот на новозаразени со ковид-19 „ќе биде катастрофален“. Во изјава за ТВ Прва, Брнабиќ истакна дека...

Прва жена на чело на владата: Магдалена Андерсон е нова премиерка на Шведска

Шведскиот парламент денеска ја избра лидерката на Социјалдемократската партија и актуелна министерка за финансии, Магдалена Андерсон за прва жена премиер на земјата, откако таа постигна договор...