Судијата Трпков реизбран за претседател на подружницата на судии од Основниот суд Скопје при Здружението на судии

Подружницата на судии на Кривичниот суд Скопје на денешната седница повторно го избра судијата Илија Трпков за претседател. Реизборот на судијата Трпков, како што информираат, е...

Пендаровски по повод Ханука: С. Македонија е особено горда на својата еврејска заедница

По повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски се одржа виртуелен настан на кој учествуваа претставници на државата Израел и потомци...

Првиот човек на СКСМ во посета на Кавадарци: Азески во „Еуроникел“, па на честито кај Јанчев

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ), Бранко Азески, во придружба на Извршниот директор, Антони Пешев, Даниела Михајловска Василевска, менаџер за односи со јавност и...

Отпадна од трка за претседател: Либиската изборна комисија ја одби кандидатурата на синот на Гадафи

Либиската изборна комисија ја отфрли кандидатурата на Саиф ал Ислам Гадафи, син на поранешниот шеф на државата Моамер ел-Гадафи, за претседателските избори што се закажани на...

Бугарскиот претседател Радев изрази сочувство до Пендаровски за настраданите во автобуската несреќа

Бугарскиот претседател Румен Радев изрази сочувство до претседателот Стево Пендаровски за тешката сообраќајна несреќа на автобус со македонски регистарски таблички на автопатот „Струма“ при што загинаа...

Претседателот Пендаровски изрази сочувство до семејствата на загинатите и повредените

Претседателот Стево Пендаровски изрази најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите и повредените во сообраќајната несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Во овие тешки мигови, изразувам...

Бела куќа: Бајден на колоноскопија, претседателските овластувања накусо ги презема Камала Харис

Белата куќа денеска соопшти дека претседател Џо Бајден ќе биде подложен на рутински колоноскопски преглед и своите претседателски овластувања привремено ќе ѝ ги пренесе на потпретседателката,...

Како прав татко: Дутерте нема да биде противкандидат на ќерка му на претседателските избори на Филипини

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска ќе поднесе кандидатура за изборите следната година, изјави денеска неговиот портпарол, но тој нема да се натпреварува со својата ќерка која...