Петковски и` предлага на Владата да побара разрешување на копретседавачот Ангел Димитров

Тито Петковски, претседателот на НСДП `и порача на Владата во понатамошниот тек од преговорите да побара смена на Ангел Димитров, копретседавачот на мешовитата Комисија за историски...

Германија утре избира нов претседател, најголеми шанси има актуелниот Штајнмаер

Во Германија утре се избира нов претседател, а актуелниот претседател Франк-Валтер Штајнмаер има најдобри шанси да остане на највисоката политичка функција во земјата и во следните...

Комисијата за заразни болести ќе ја води проф. д-р Петличковски, нов член и проф.д-р Беќаровски, а д-р Мехмедовиќ портпарол

Д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом Скопје е именуван за портпарол на Комисијата за заштита на населенито од заразни болести, којашто отсега ќе ја води проф....

Петровска: Македонската армија би можела да се вклучи во евентуален руско-украински конфликт ако НАТО го побара тоа, а Владата и претседателот се согласат

Ако НАТО го побара, а Владата и претседателот, како Врховен командант, се согласат, тогаш македонската армија би можела да се вклучи во евентуален руско-украински конфликт, порача...

Фридрих Мерц е нов лидер на ЦДУ

Членовите на Христијанко-демократската унија (ЦДУ), германска партија од десниот центар, го избраа Фридрих Мерц за нов лидер. Генералниот секретар на ЦДУ, Пол Цимјак рече дека Мерц...

Мигрантите ги нарекол убијци, крадци, силувачи: Француски претседателски кандидат казнет со 10.000 евра

Францускиот претседателски кандидат на екстремната десница, Ерик Земур денеска е казнет со 10.000 евра поради поттикнување на расна омраза, бидејќи младите мигранти ги нарекол убијци, крадци...

Казахстанскиот претседател со наредба до силите за безбедност: Пукајте без предупредување

Претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев за време на обраќањето до нацијата, издаде наредба да се отвори оган „врз терористите“ без предупредување. Претседателот рече и дека казахстанските...