Досие на импичменти за претседатели на САД: Тројца отповикани, ниту еден разрешен

Во досегашната американска историја, тројца претседатели „паднаа“ во Претставничкиот дом на Конгресот, но не и во Сенатот. Прв беше Ендрју Џонсон во 1868 година, втор Бил Клинтон во 1998 година, а трет Доналд Трамп во 2019 година за чие разрешување од должноста ќе расправа Сенатот во јануари

Иванов на самит во Дубровник

Претседателот Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во работна посета на Република Хрватска, каде ќе учествува на самитот на шефови на држави и на влади...

Иванов од Словенија: Крајно време е Македонија да влезе во ЕУ и НАТО

На состанокот на лидерите на Брдо­ Бриони процесот, чија домаќин е Словенија, учествуваат претседателите на Германија, Србија, Црна Гора, Косово Хашим Тачи, Албанија и Босна и Херцеговина