Британската кралица организираше мала прослава во пресрет на 70-годишнината од нејзиното стапнување на тронот

Британската кралица Елизабета Втора, покрај најавата дека во јуни официјално ќе ја прослави 70-годишнината од нејзиното владеење, и денеска славеше во својата резиденција во Сандрингам, пренесоа...

Христос се роди, навистина се роди: Православните христијани денеска го слават Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот...

Лондон по стапките на Париз и Мароко: Нема новогодишна прослава на Трафалгар сквер поради омикрон

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан објави дека ја откажува планираната новогодишна прослава во британската престолнина поради драстичното зголемување на бројот на заразени со новиот, омикрон сој...