Раст на бројот на заразени и починати од ковид-19, Владата усвои нови мерки за заштита од вирусот

Владата на синоќешната седница донесе најнови мерки, протоколи и препораки за заштита на здравјето на населението од ковид-19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни...

МОН е подготвено за старт на учебната година по нова Концепција и со протоколи

Министерството за образование и наука е подготвено за започнување на новата учебна година, но и за имплементација на реформските процеси од септември, изјави министерката за образование...

Владата ги усвои плановите за настава со физичко присуство во новата учебна година

Владата на денешната 83-та седница ги прифати одделните планови за одржување на наставата во основното и средно образование, согласно одлуките на Министерството за образование и наука...