Бугарското Собрание ги ратификуваше протоколите за членство на Шведска и Финска во НАТО

Бугарскиот парламент денеска ги ратификуваше протоколите на Северноатлантскиот договор за пристапување на Шведска и Финска. „За“ нивно усвојување гласаа 195 пратеници, а против беа 11 од...

Разбранувани страсти: Твит на Заев со „македонската фудбалска репрезентација“ ја налути Атина

Твитот на македонскиот премиер Зоран Заев кој гласи „денеска од стадионот во Амстердам давам силна поддршка на македонската фудбалска репрезентација“ ги разбранува страстите во Грција и...

Димитров: Шпанија утре ќе го депонира инструментот за ратификација во Вашингтон

Стејт департментот ќе ги извести сојузниците, а потоа од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе добиеме писмо и ние да го депонираме инструментот за ратификација. Откако Република  Северна Македонија ќе го стори тоа и официјално ќе стане 30 земја-членка на НАТО.

Заев: Испишавме историја

Во овие денови кога сите се бориме со заканата од коронавирусот, стигнаа добри вести од Мадрид. Шпанскиот сенат пред малку го ратификуваше Протоколот за пристапување на...

Шпанскиот Сенат едногласно го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Шпанскиот Сенат на пленарна седница едногласно го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Гласањето беше без физичко присуство на сенаторите, поради состојбата со коронавирусот...

(ВИДЕО) Пендаровски: Членството во НАТО e привилегија, но и огромна одговорност

Македонскиот претседател од собраниската говорница рече дека кога и формално ќе станеме 30. членка на НАТО, во годината на 70. роденден на Алијансата, нашата одговорност се зголемува, а реформите не запираат и нагласи дека членството во Алијансата немаше да биде возможно без длабоките политички промени што се случија во изминатите години во нашата држава

Македонското Собрание денеска го ратификува Протоколот за НАТО

Документот ќе биде со одложено дејство и ќе стапи на сила, откако ќе биде ратификуван и од шпанскиот Сенат, како последен чекор за и официјално земјава да стане 30 членка на најголемиот воено-политички сојуз во светот

Албанскиот парламент даде зелено светло за Македонски културен центар во Тирана

Културно-информативни центри ќе ја шират и презентираат албанската култура во Македонија и македонската култура во Албанија преку организирање разни настани, изложби, литературни и научни предавања, филмски проекции...