Макрон и Путин разговараа повеќе од 2 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаше разговор со рускиот колега Владимир Путин, кој траеше повеќе од два часа, соопшти Елисејската палата пред малку. Канцеларијата на францускиот...

Теми на разговор меѓу Бајден и Путин: Украина, НАТО, енергија, Навални, контрола на оружје, сајбер напади…

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин денеска ќе одржат видео-конференција. По нивниот состанок во Женева во јуни, листата на спорни прашања меѓу...

Американскиот државен секретар Блинкен телефонски разговарал со ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска остварил телефонски разговор со ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими, во рамките на кој го осуди терористичкиот напад кој за цел ја...

Бајден со порака до Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, во процесот да биде опфатена и С. Македонија

Американскиот претседател Џозеф Бајден, во вчерашниот телефонски разговор со шефицата на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, уште еднаш ја нагласи потребата од продолжување на...

„Ројтерс“ објави транскрипт од последниот разговор меѓу Бајден и Гани: Вистината не е важна, најважна е перцепцијата

Последниот разговор меѓу американскиот претседател и неговиот авганистански колега пред талибанците да ја преземат контролата врз земјата покажа дека ниту Џо Бајден, ниту Ашраф Гани не...