Француската полиција со солзавец ги растера протестите против рестриктивните мерки

Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз. Во Париз се одржуваат неколку протести против воведување санитарни пропусници во Франција....

Нема нови мерки против ширењето на делта сојот, ниту тестови на граничните премини

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска решиле да не бараат воведување на рестриктивни мерки како превенција на ширењето на делта сојот на коронавирусот. Здравствената состојба...

Филипче со најава за план на рестриктивни мерки: Можно е враќање на полицискиот час

Тој во интервју за мкд.мк потенцира дека во опција, покрај враќање и на полицискиот час, е затворање на училиштата и на угостителските објекти и забрана за собири, додавајќи дека во планот на рестрикции битен е регионалниот пристап