Германски Суперкуп: Петарда на Баерн, хет-трик на Левандовски (Видео)

Баварците го декласираа Ајнтрахт во Суперкупот со 5:0 и тоа на неговиот стадион во Франкфурт. Главна ѕвезда на тревникот беше Роберт Левандовски. Полскиот репрезентативец го постигна првиот хет-трик во историјата на натпреварот

Фудбал, квалификации за СП 2018: Седумка на Германија и три хет-трика

„Панцирите“ во Нирнберг го совладаа Сан Марино со 7:0. Сандро Вагнер постигна три гола за составот на Јоаким Лев, ефект каков имаа и Левандовски за Полска против Романија (3:1) и Јоветиќ за Црна Гора против Ерменија (4:1)

Бундеслига: Баерн газда во Германија, банкрот на Борусија во Минхен

Баварците ги декласираа „милионерите“ со 4:1 за потврда дека им нема рамен во германското фудбалско друштво во кое и оваа сезона се најблиску до шампионската титула. На шест кола до крај на сезоната имаат 10 бода повеќе од Лајпциг

Некогаш дерби во Бундеслига, денеска рутина: Баерн М. – Хамбургер 8:0

Хет-трик постигна Левандовски, два гола на Коман и по еден на Видал, Алаба и Робен во хамбуршката хаварија на „Алијанц арена“, но и како подарок од Баварците за Карло Анчелоти во 1.000 меч во неговата тренерска кариера