Промоција во Рим: Манчини и официјално ја презеде Италија

На кормилото на „азурите“ ќе биде во наредните две години со задача да ги врати на старите славни патеки. Опции за неговото работно место беа и Карло Анчелоти, Антонио Конте и Луиџи ди Бјаџо. На клупата ќе дебитира во претстојните пријателски мечеви против Саудиска Арабија на 28 мај, против Франција на 1 јуни и три дена подоцна против Холандија 

Италија доби нов селектор: „Аѕурите“ кон ЕП 2020 со Манчини

Актуелниот тренер на Зенит од Санкт Петербург ја прифати понудата на челниците на фудбалската Федерација, неговата промоција е најавена по завршување на сезоната во руската Премиерлига, јавува „Скај Италија