Јужнокорејско добредојде за светот: Почнува 23. зимска Олимпијада

Свеченото отворање е во 20 часот по локално време, т.е. 12 часот по македонско со пренос на МРТ 1. На Игрите ќе учествуваат 2,952 спортиста од 92 земји меѓу кои и тројца од Македонија - Антонио Ристевски (алпско скијање - слалом и велеслалом), Ставре Јада (крос кантри - спринт на 1,6 километри и трка на 15 километри) и Викторија Тодоровска (крос кантри - трка на 10 километри)

Мировна конференција за Сирија во Сочи

Денеска во Русија во одморалиштето Сочи започнува мировната конференција за иднината на Сирија организирана од страна на Русија, Иран и Турција. Собирот е предвидено да трае...

Русија го зајакнува воените капацитети со 10 суперсонични бомбардери

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека купувањето на 10. суперсонични бомбардери ќе ги “зајакне” воените капацитети на земјата. Модернизираните стратешки бомбардери TU-160M, со кодно име Blackjacks,...