Русија протера седум дански дипломати

Русија протера седуммина вработени во данската амбасада во Москва како одмазда за сличниот потег на Копенхаген минатиот месец, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Министерството соопшти...

Плаќањето за гас во рубљи има за цел да ја зголеми побарувачката за руската валута, вели економистот Василев

Одлуката за плаќање на рускиот гас во рубли беше наменета како мерка против санкциите наметнати на Русија. Ова за бугарската Нова го објасни економистот Даниел Василев....

(Видео) Украина: Русите убиja предаден војник, фотографии од телото испратени до мајката

Антон Герашенко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, потсети дека Русите снимиле пропагандно видео во кое ги гарантираат животите на сите украински борци кои ќе...

Молдавија треба да се подготви за најлошото, вели аналитичар за руската инвазија

Kоментирajќи ја тримесечната руска инвазија на Украина, надворешнополитичкиот аналитичар Бранимир Видмаровиќ вели дека во фокусот на Русија дефинитивно е јужниот дел од таа земја, пренесуваат медиумите...