Џафери од Украина: И покрај тоа што сум војник, бесен сум на човештвото што дозволи да сме неми сведоци на војна

И покрај тоа што сум војник и покрај свежите сеќавања од војните на Балканот, онемен сум и бесен, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери, при средбата...

Путин ги предупреди земјите од Западот дека ќе се одмазди на секој што ќе се вмеша во конфликтот

Рускиот претседател Владимир Путин зборуваше пред Советот на законодавци во Санкт Петербург и испрати јасна порака до светот. Путин кажа дека специјалната воена операција во Украина...

Зеленски: Украина ќе ги прекине преговорите доколку Русија продолжи да убива луѓе во Мариупол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ако Украинците во опколениот град Мариупол бидат убиени од руските сили и ако Русија организира „псевдо“ референдуми на окупираните територии,...

Зошто Мариупол им е важен на Русите

Градот Мариупол стана симбол на украинскиот отпор против руската инвазија, но и симбол на освојувачките претензии на Русија. Овој приморски град ќе остави траен белег на...