Заев: Извршната наредба на Бајден е сериозна порака за охрабрување и мотивација

Борбата против криминалот и корупцијата навистина ги уништува демократските општества и затоа кога САД, најсовршената демократија пример за сите, ја испраќа оваа чиста порака за нас...

Предупредување до германските компании: Ако останете во проектот „Северен тек 2“ можни се санкции

Американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел ги предупреди компаниите кои учествуваат во изградба на гасоводот „Северен тек 2“ дека можат да се соочат со санкции доколку...

Франција најавува меѓународни санкции за убиството на Кашоги

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со саудискиот крал Салман изјавил дека Франција е подготвена, во соработка со партнерите, да воведе „меѓународни санкции“ против одговорните...

САД најавуваат нови санкции кон Турција ако не го ослободи пасторот

Американската администрација соопшти дека е можно да бидат воведени нови санкции спрема Турција доколку наскоро не биде ослободен американскиот пастор Ендру Брансон. Министерот за финансии на САД,...

Кој е Ендрју Брансон, притворениот свештеник кој е причина за спорот помеѓу САД и Турција?

Турскиот суд денеска ја одби жалбата за ослободување на американскиот пастор Ендрју Брaнсон од куќен притвор. Адвокатот на свештеникот бараше Брансон да биде ослободен и  да...