Шекеринска: Има разочарување и кај најпроевропските сили во Македонија

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, беше гостинка на Европскиот центар за политика преку видеоврска денеска каде зборуваше за геополитичките предизвици за Европската Унија и Западниот Балкан,...

Шекеринска: Образованието на војниците во САД позитивно ја смени нашата Армија

Високата делегација од сојузната држава на САД, Вермонт, што ја предводи заменик гувернерот Моли Греј и командантот на Националната гарда (НГ), генерал-мајор Грегори Најт, која престојува...

Шекеринска: Од Самитот на НАТО се очекуваат амбициозни одлуки кои ќе ја направат Алијансата посилна

Во пресрет на лидерскиот самит на земјите – членки на Алијансата кон средината на месецов, вчера попладне преку заштитена видео-конференциска врска се одржа состанок на Северноатлантскиот...

Шекеринска: Секогаш постои опасност од исламистички радикални структури, повратници од фронтовите

Работиме на програми на ресоцијализација и менаџирање на сите тие повратници, но акцијата на нашето МВР во 2018 докажа дека ситуацијата се следи, се реагира секој пат кога постои било каква опасност, вели министерката за одбрана

Шеќеринска: Анализата во владината коалиција ќе покаже кои функционери ќе бидат разрешени

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска најави дека по утрешната инаугурација на новиот претседател, партнерите во владината коалиција ќе направат  анализа кои  функционери  треба да...