Шекеринска: Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно регионалното заедништво

Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно да се продлабочи регионалното заедништво, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната церемонија на предавање на...

Заев-Мехај: С. Македонија и Косово покажаа политичка зрелост за солидарноста за настаните во Авганистан

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска се сретна со делегација од Република Косово предводена од министерот за одбрана, Арменд Мехај. На...

Шекеринска-Мехај: Безбедност и стабилност на целиот регион, цели кон заедничка европска и евроатлантска иднина

Северна Македонија кон крајот на минатата година како НАТО-членка започна и со свои сили да придонесува кон мисијата на Алијансата во Косово. Нашата заедничка мисија и...

Министрите за одбрана Шекеринска и Акар во Истанбул потпишаа Договор за воено-финансиска соработка

Двајцата министри се осврнале и на климатските непогоди, ситуацијата со пожарите во двете земји и изразиле жалење за претрпените штети, истакнувајќи ја важноста на климатските промени....

Шекеринска во Атина на средба со министерот за одбрана Панајотопулос

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денес ќе има работна средба со грчкиот колега, министерот за одбрана Николаос Панајотопулос. Воедно, министерката ќе присуствува на отворањето на Меѓународниот...