Германскиот печат тврди дека уапсените екстремни десничарки планирале државен удар

Германскиот весник „Шпигел“, повикувајќи се на полициски извори, пренесува дека 25-те приведени лица, кои се осомничени дека дејствувале од позиици на десничарски екстремизам планирале државен удар,...

Германскиот комплимент е за нас огромно признание и чест, вели за НоваТВ диригентот на Воениот оркестар потполковник Илијевски

Настапот на Воениот оркестар и интонирањето на германската химна предизвикаа посебно внимание во германските медиуми кои го придружуваа канцеларот Олаф Шолц при кусата посета на Македонија...

Пендаровски за “Шпигел”:Нашиот план Б е почеток на преговорите до крајот на годината

Интернет изданието на „Шпигел“ донесува интервју со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски непосредно пред неговата посета на Германија, во кое тој настапува нагласено оптимистички...

Шпигел: Германија ја шпионирала Белата куќа

Германската разузнавачка служба (БНД) долго време шпионирала повеќе високи функционери и компании во Соединетите Американски Држави, вклучувајќи ја и Белата куќа, објави денес магазинот „Шпигл“. „Шпигл“...

(ВИДЕО) НОВАТВ во „Дер Шпигел“ – тајните на истражувачките мајстори

Екипата на НОВАТВ беше во посета на редакцијата на „Дер Шпигел“ каде што разговаравме со истражувачките новинари од весникот кој е домаќин на една од најдобрите истражувачки редакции во светот