Фестивал во Швајцарија: „Исчезнатиот” на Арбен Тачи е награден за најдобар странски филм

Филмот „Исчезнатиот” во режија на Арбен Тачи е прогласен за најдобар странски филм на Интернационалниот фестивал во Швајцарија. Филмот е финансиран од Агенцијата за филм на Република...

Ambasadorka Svajc Veronik Ulman Pendar

Новоименуваната амбасадорка на Швајцарија во Северна Македонија, г-ѓа Вероник Улман, му ги предаде акредитивите на претседателот Пендаровски

Како мали повеќејазични земји без излез на море кои споделуваат тесни културни врски и размени преку значителната дијаспора, Северна Македонија и Швајцарија имаат многу заеднички интереси...

Македонските кошаркари вечерва против Швајцарија за пласман на Светското 2023

Покрај македонската и швајцарската репрезентација, на турнирот кој ќе се игра во Скопје ќе учествува Словачка. Македонската кошаркарска репрезентација вечер од 19 часот против Швајцарија ги...

Гацевски е македонскиот супер-финалист на овогодинешниот Светски куп во параглајдерство

Александар Гацевски е единствениот македонски супер-финалист кој од 7 – 18 Август 2021 година ќе учествува на 11-тото Суперфинале на Светскиот куп во параглајдерство во Дисентис,...