Започна вакцинацијата со „Синовак“

Во вакциналните пунктови низ државата од денеска почна да се аплицира вакцината на кинескиот производител „Синовак“, откако истата ги помина сите потребни законски процедури. Вакцинацијата со...

Пристигнаа 500.000 вакцини на „Синовак“, Кина сега вакцинира луѓе од 3 до 100 години

Денеска на скопскиот аеродром пристигнаа 500.000 вакцини што ги купивме од производителот Синовак. Вакцините ќе бидат соодветно складирани во Поликлиниката „Јане Сандански“ и на Институтот за...

Филипче: Вакцината „Синовак“ е ефикасна, се препорачува и кај бремени и доилки

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил попладнево објави дека вакцината „Синовак“ е ефикасна, безбедна за користење и одобрена од Светската здравствена организација. –...

Вакцинацијата нема да се прекине, се очекува да пристигнат Спутник и Синовак

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека процесот на имунизација нема да биде прекинат, најавувајќи пристигнување на нови вакцини и продолжување на процесот со истата динамика....