Лазаров пред премиерниот меч на ракометното ЕП: Без бело знаме против Словенија

Македонската машка ракометна репрезентација попладнево го одржа првиот тренинг по пристигнувањето во Дебрецин каде утре ги очекува премиерниот настап на Европското првенство против Словенија. Капитенот и...

И покрај падот на бројот на нови случаи и хоспитализации: Словенија не планира да ги олабави мерките за празниците

Бројот на новозаразени лица во Словенија продолжува да опаѓа, а бројот на хоспитализирани, исто така, се намалува, но Владата не најавува олабавување на мерките за божиќните...

Нова афера ја тресе Словенија: Дали предизборните кампањи на Јанша ги финансираат Унгарија и Орбан?

Истражната комисија во рамки на словенечкиот парламент во вторник и во среда ќе сослуша неколку сведоци во обид да открие траги од финансирање на предизборните активности...

Словенечкиот министер за здравство предупредува: Последен момент да го спречиме сценариото од Бергамо

Поради наглото влошување на епидемиолошката состојба, словенечката Влада одлучи да воведе построги рестриктивни мерки кои ќе стапат во сила од понеделник, а не се исклучени и...

Само со тест за антитела: Докторка од Словенија издавала лажни потврди за прележан ковид-19 за 50 евра

Докторка од Помурје во Словенија издавала потврди за коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија. Како што пренесуваат тамошните медиуми, обвинетата докторка...

Словенечкиот Врховен суд одлучи: Нема правна основа за изрекување казни за неносење заштитни маски во затворени јавни простори

Словенечкиот Врховен суд одлучи дека нема правна основа за изрекување казни за неносење заштитни маски во затворени јавни простори. Што значи оваа одлука за оние кои...