Радев закажа состанок на Советот за безбедност за евроинтеграцијата на С Македонија и Албанија

Претседателот на Бугарија Румен Радев за в понеделник свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, соопшти прес-службата на претседателот. Како што јави дописникот на МИА...

Вицепремиерот Битиќи на настан во организација на МАТТО – Регионалната соработка е есенцијална за побрз и одржлив економски развој на сите земји од Западен Балкан

Унапредувањето на трговските односи помеѓу Турција, Северна Македонија и Косово, подобрување на инфраструктурната поврзаност и можностите за реализација на инвестиции со кои би се подобрила конкурентност на земјите...

Османи: Европската перспектива на Западен Балкан е најсигурна инвестиција во стабилноста на регионот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи при учеството на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, кој се одржа во Рига, ја истакна потребата...

Бектеши на Министерски совет на Енергетската заедница во Белград: Северна Македонија ја прави првата енергетска транзиција како пример за земјите од Западен Балкан

Министерот за економија Крешник Бектеши ги претстави превземените активности на полето на енергетиката во Северна Македонија на 19. Состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница, кој...

Бислимовски: Ќе ги активираме сите расположливи механизми со цел заштита и на интересот на потрошувачите и на ликвидноста на енергетските компании

Како РКЕ сите механизми што се во рамките на нашата надлежност ќе ги активираме со цел заштита и на интересот на потрошувачите и на ликвидноста на...

Филипче ги предложи мерките пред Кризниот Штаб, а вечерва ќе ги чуе предлозите од Синдикатот

Говорејќи за состојбата во државата, министерот образложи дека болниците се полнат со невакцинирани пациенти, односно процентот на невакцинирани, а хоспитализирани се движи од 75% до 80%....