Фудбал (ж): Македонските фудбалерки ја поразија Летонија во квалификациите за СП 2023

Македонската женска фудбалска репрезентација ја забележа првата победа во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2023 година, триумфирајќи вечерва над Летонија во Рига со 4:1...

Македонските кошаркари против Шпанија, Украина и Грузија во квалификациите за СП 2023

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Баиќ, присуствуваше на церемонијалот на одредување на квалификациските групи за Светското првенство 2023, во кои ривали на „црвено-жолтите“ ќе бидат...

Кошарка, ФИБА: Две заеднички и две самостојни кандидатури за СП 2023

Одделни кандидатури досега поднеле Русија и Турција. Како потенцијални коорганизатори во едната се јавуваат Јапонија, Филипини и Индонезија, а другата е потпишана од Аргентина и од Уругвај. Рокот за пријавување истекува во август