Томашевиќ од Можеме! е новиот градоначалник на Загреб, Пуљак победи во Сплит

Новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ, од зелено-левичарската коалиција Можеме!, изјави синоќа дека гордо ќе го предводи градот кон подобра иднина, барајќи од граѓаните трпение, бидејќи...

Хрватска: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите на Ц. Звезда

За разлика од нив, третото момче кое беше приведено е пуштено да се брани од слобода. Сите тројца се товарат за кривично дело - тешки телесни повреди во обид како и за кривично дело - разбојништво во обид пришто одземале маички на белградските “црвено-бели“, јавува новинската агенција ХИНА

Инцидент во Сплит: Нападнати ватерполисти на Ц. звезда, еден се спасил со скок во море (Видео)

Причина е нападот врз тројца играчи на „црвено-белите“ на сплитската ривиера попладнево пришто двајцата успеале да побегнат, а третиот се спасил со скок во море. Инцидентот што бил пријавен околу 13.40 часот го потврди и хрватската полиција