Бербок: Оној што зборува, не пука, погубно би било да се напушти дијалогот со Русија

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок денеска силно го поддржа германското одбивање за испраќање на оружје во Украина за одбрана од можната руска агресија. Неподготвеноста на...

Иницијатива „Отворен Балкан“: Заев изненаден од ставот што Пендаровски го искажал во Приштина

Премиерот Зоран Заев изрази изненадување од ставот на претседателот на државата Стево Пендаровски што го изнесе вчера во Приштина во врска со иницијативата „Отворен Балкан“. Неразбирливо...

Генчовска: Во оваа фаза ќе нема промена на позицијата на Бугарија кон С. Македонија

За време на примопредавањето на должноста од техничкиот министер за надворешни работи, Светлан Стоев, новата министерка за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска рече дека во...

Трајанов за Нова ТВ: Заев мора да дејствува поодлучно – или да поднесе оставка или јавно да објави дека останува премиер

По најавата за оставка од Зоран Заев, имаме политичка нестабилност што може да предизвика и поширока дестабилизација. Во вакви ситуации е исклучително значајно да преовлада разумно...

Став на КОНМЕБОЛ: Против сме на идејата за Светско фудбалско првенство на секои две години

Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) е против идејата за Светско првенство на секои две години. Нема причина, предност или оправдување за промените што се предложени...

Ангеловска-Бежоска: Повеќе жени во сите општествени сфери зa бројни економски придобивки

Поголемата вклученост на жените во банкарскиот сектор и воопшто во сите општествени сегменти, носи бројни економски придобивки за целото општество. Истражувањата за централнобанкарската заедница упатуваат дека...