Жерар засекогаш ќе остане икона за навивачите на Ливерпул

На клупски план со тимот од „Енфилд“ освои три титули во англискиот Лига куп, две во ФА купот и по една во ЛШ, во Купот на УЕФА и во европскиот Суперкуп, но не и во Премиерлигата. Стрелец против Македонија и Работнички

„Би-Би-Си“ го поврзува Жерар за нов тренер на МК Донс

Британскиот сервис јавува за голем пресврт во случајот со легендата на англискиот фудбал кој би можел да ја заврши фудбалската кариера и да почне тренерска во третолигашот иако за него има интерес од Њукасл, Селтик и Ливерпул