Стивен Џерард денеска беше промовиран во нов, главне, тренер на Астон вила. Деталите од договорот не беа прецизирани. Медиумите, претходно, објавија дека 41-годишната легенда на Ливерпул и на англискиот фудбал и клубот од Бирмингам се договорија за соработка за наредните две и пол години.

Беше објавено и дека Џерард ќе стане најплатениот тренер во историјата на Астон вила. Од 2017 до 2018 година, тој работеше со У19 тимот на Ливерпул.

Во 2018 година ги предводеше Глазгов Ренџерс и стана шампион на Шкотска со тимот во сезоната 2020/21.

По 11 кола во Премиер лигата, екипата на Астон вила е на 16-то место со 10 бодови.