Стивен Жерар (36) пред три недели го одигра последниот меч за Л.А. Галакси, клуб во кој ги мина изминатите две години. Гостувањето во Далас беше последен негов настап во американската МЛС лига. Преку „Инстаграм“ испрати проштална порака до навивачите и градот.

LOS ANGELES, CA - JULY 11: Steven Gerrard #8 of the Los Angeles Galaxy takes a shot on goal against Club America in the International Champions Cup 2015 at StubHub Center on July 11, 2015 in Los Angeles, California. (Photo by Stephen Dunn/Getty Images)

„Да се живее во Лос Анџелес и да се игра за навивачите на галакси беше привилегија. Направивте ова место да биде како мој дом. Овој клуб и град секогаш ќе имаат ппосебно место во моето срце“, напиша сега Жерар на заминување.

 

Пораката со таква содржина значеше „бомбардирање“ на фановите на Ливерпул на сите социјални мрежи и официјални профили на популарниот Стиви Џи. Сите се горе-долу исти и гласат „Дојди си дома“. Кампањата прими такви размери што Јирген Клоп на пресот по триумфот над ВБА мораше да одговара на прашања за можното враќање на омилениот лик на трибините на „Енфилд“.

zerar-1

Германскиот менаџер на клупата јасно порача дека „Жерар може да се врати во Ливерпул кога ќе посака. И мој личен став е тоа“. Дека преговори меѓу клубот и фудбалерот, сепак има, даде до знаење со „засега сите разговори со Жерар се клупска тајна“ што е причина за еуфорија меѓу симпатизерите кои со нетрение го чекаат денот на враќање на еден од најголемите симболи што градот и „Енфилд“ ги памети. Жерар беше верен на Ливерпул цели 28 години пред да замине во САД.