Илон Маск

Маск ја укина суспензијата и им ги врати налозите на Твитер на американските новинари

Сопственикот на социјалната мрежа Твитер, Илон Маск објави дека ја укинува суспензијата и ги враќа налозите на американските новинари на социјалната мрежа. „Луѓето зборуваа. На налозите...

Суспензија или пукање во празно: Алтернатива, ДОМ, ЛДП и ДС клучни за интерпелацијата на Џафери

Панчо Минов, претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања закажа расправа за интепелацијата на Талат Џафери, собранискиот претседател поттикната од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова...

Правна победа: Белгискиот суд ја суспендира владината одлука за затворање на театрите како „непропорционална“

Театрите и други културни установи во Белгија денеска извојуваа правна победа со која е поништена владината одлука за нивно затворање поради пораст на бројот на заразени...

Федералниот суд на САД ја суспендира одлуката за задолжителна вакцинација на здравствени работници во 10 американски држави

Федералниот суд на САД вчера ја суспендира одлуката на американската Влада за наметнување на задолжителна вакцинација против ковид-19 за илјадници здравствени работници во 10 држави, кои...

Суспензија за ОИ: Австралиски натпреварувач во коњички спорт е позитивен на кокаин

Австралиецот Џејми Кермонд (36) кој се натпреварува во коњички спорт (прескокнување пречки) е суспендиран од Олимписките игри во Токио, откако покажа позитивни резултати на кокаин. Тестирањето...

Поради местење натпревари: УЕФА суспендира руски судија и летонскиот клуб Вентспилс

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) изрече десетгодишна суспензија за рускиот судија Сергеј Лапочкин, додека летонскиот фудбалски клуб Вентспилс е казнет со седумгодишна забрана за настап во еврокуповите...

„Визер“ ја продолжи суспензијата на сите летови од и кон Македонија до 13 јули

Лицата со резервирани билети ќе може да одберат целосен поврат на средствата или префрлување на 120 отсто од сумата на „Визер“ сметката на корисникот што ќе може да ја искористат во нарендите 24 месеци, се вели во соопштението на авиокомпанијата

СЗО со радикален предлог до УЕФА: Забранете го фудбалот на 18 месеци

Според наводи на италијанскиот весник „Република“, СЗО го истакнала својот предлог на вчерашниот состанок со генералните секретари на членките на УЕФА што е одржан со видео конференциска врска