Кирил Божиновски сведок во „Плацеви на Водно“: Не сум му давал пари на Груевски во готово

Сведок во судскиот предмет „Плацеви на Водно“ денеска беше Кирил Божиновски, поранешен генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ и генерален секретар на владата на Груевски. „Дали некогаш...

Сведок во „Титаник 3“: Алими и Гури прашаа дали може да се прават далавери и земаа дел од записниците

Ремзие Бислимова, која била член на Изборната Комисија во Чаир, под заклетва и со обезбеден судски преведувач даде исказ за случувањата во просторијата за статистика вечерта по гласањето на локалните избори во 2013 година

Исказ на Заев во случајот „Монструм“: Сите материјали беа предадени во СЈО

За тоа што јавно не ги објавил материјалите, Заев рече дека единствена причина била што сметал дека не постои нивна целовитост за создавање целосна слика, и затоа на крајот решил се што поседува да не биде објавено, туку дека да биде доставено до СЈО, за докажување на вистината пред судот

Ново одложување на судењето за „Титаник 3“: Не дојде сведокот од Германија

Обвинети во овој предмет се актуелниот пратеник на ДУИ, Ејуп Алими и Исмет Гури. Според обвинението покренато од поранешното Специјално јавно обвинителство, обвинетите се товарат за изборни нерегуралности во Чаир, во локалните избори одржани во 2013 година. Наредни рочишта за предметот се закажани на 19 февруари, на 26 февруари и на 25 март

Денеска на репертоарот за „Рекет“: Сведоштво на Лила Филиповска

Покрај неа, во судницата на Кривичниот суд се најавени и Весна Костовска, Сања Димовска и Агапи Дика. Случајот го води судијката Васка Николовска-Масевска, додека обвинението го застапува обвинителката Вилма Рускоска

Нов сведок во „Рекет“: Денешното рочиште резервирано за Лиле Стефанова

Последното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчковска, бранители на Катица Јанева. Исказ како сведоци досега дадоа поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Елизабета Јосифовска, бизнисменот Орце Камчев, неговата сопруга Ана Камчева, сметководителката во приватните фирми на Камчеви, новинарот Христијан Баневски

Сведок во „Таргет-Тврдина“: Мијалков, Грујевски и Николиќ имаа пристап до прислушуваните броеви

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 година до 2015 година, незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби. Комуникацијата била следена пред да бидат издадени судски наредби и по завршување на траењето на важноста на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20.000 граѓани