Почина млада жена која се здоби со прострелни рани во нападот на Универзитетот во Хајделберг

Една млада жена им подлегна на повредите што ги здоби во денешниот вооружен напад на Универзитетот во Хајделберг, објавија германски безбедносни извори кои нагласија напаѓачот си...

Џонсон со порака до Путин: Инвазија на Украина би била „катастрофален потег“

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазија на Украина би била „катастрофален чекор“. Портпарол на премиерот истакна дека Велика Британија...