СЗО: По пандемијата ќе дојдат пострашни проблеми поврзани со сиромаштија, глад, нееднаквост, болести и климатски промени

По завршување на пандемијата на коронавирус, човештвото ќе се соочи со посериозни предизвици од претходно. Тие ќе бидат поврзани со сиромаштија, глад, нееднаквост, болести и климатски...

Германија го предложи Тедрос Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

Германија го предложи актуелниот генерален директор на Светската здравствена организација (СЗО), Етиопјанецот Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат, соопшти денеска германското Министерство за здравство. Германија го...

„Доктор Тедрос“: Кој е човекот на чело на Светската здравствена организација?

Во Етиопија, Тедрос Аданом Гебрејесус го реформира здравствениот систем и многумина го оценија тоа како голем успех. Но, шефот на Светската Здравствена Организација (СЗО) не е без контроверзи, а пандемијата на коронавирусот е неговиот најголем тест досега