9 компании доставиле понуди на тендерот за набавка на јаглен за РЕК„ Битола“ и за РЕК„ Осломеј“-за РЕК „Битола“ наскоро нов тендер

Девет компании доставиле понуди на тендерот за набавка на јаглен за РЕК „Битола“ и за РЕК „Осломеј“. Понудите за РЕК „Осломеј“ ги исполнуваат барањата за потребните...

Димова: Злоупотреба на 2,2 милиони евра од „Еразмус+“ со наместени тендерски документи

Случај на измама и корупција од 2,2 милиони евра од средствата на образовната програма „Еразмус плус“ на Европската Унија наменета за Република Северна Македонија што која била организирана и спроведувана од 2016 до 2018 година, обелодени денеска на прес-конференција Лидија Димова, директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност

Помалку украсени општини и повредни тендери: За новогодишно украсување – 675.000 евра

Ова го покажува базата на податоци за сите тендери на локалните власти што денеска ја објави Центарот за граѓански комуникации. Според податоците, дури 91 отсто од парите за украсување на улиците и плоштадите за дочекот завршуваат кај две скопски фирми, „Линк Медиа Плус“ и „Метал-Вет-Ел“

Пациенти со три ретки болести во исчекување на тендерот за лекови што живот значат

Според податоците, во Република Македонија има околу 450 пациенти со ретки болести, но според Весна Алексовска, претседателка на здружението „Живот со предизвици“, смета дека ако се регистрират сите пациенти со ретки болести нивниот број ќе достигне до 2.000. Од Министерството за здравство, пак, посочуваат дека годинава значително е зголемен буџетот за програмата за ретки болести и тој изнесува 380 милиони денари за разлика од лани кога биле одобрени финансиски средства во износ од 224 милиони денари

Канческа: Гласав за уставните амандмани поради иднината на државата, а не да уценувам

Поранешната министерка за култура Елизабета Канчевска Милевска по  рочиштето за случајот “Тендери” негираше дека се пазарела со власта и дека гласала за уставните измени за да издејствува...

Пратениците ја усвоија потребата за измени на Кривичниот законик

Собранието попладнево со мнозинство гласови ја усвои потребата од донесување на измените на Кривичниот законик по скратена постапка, чии предлагачи се неколкумина пратеници од владиното мнозинство. По ова...

„Тендери“ продолжува на 20 ноември, ќе бидат сослушани тројца сведоци

На денешното рочиште за предметот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство беа сослушани двајца сведоци предложени од Обвинителството. Ново рочиште, на кое ќе бидат сослушани тројца сведоци,...

„Тендери“: Искази на сведоци на СЈО

Со сослушување на сведокот на СЈО Томче Божиноски во Кривичниот суд почна денешното рочиште за предметот „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета...