ФАТФ ја стави на сива листа: Турција под лупа поради пропусти во борбата против перење пари и финансирање тероризам

Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ) денеска ја стави Турција под надзор поради пропусти во борбата против перење пари и финансирање на тероризaм. Шефот...

Стејт Департмент: Калифатот на ИД пред пораз, Иран останува најголем спонзор на тероризмот

Соединетите Американски Држави и нејзините партнери остварија голем напредок во борбата против меѓународните терористички организации во 2018 година, се наведува во годишниот извештај на Стејт департментот...

Русија се сеќава: Петнаесет години од терористичкиот напад во Беслан

Крвавиот настан се случи во градот Беслан на 1 септември во 2014 година кога повеќе од 30 терористи упаднаа во едно училиште и како заложници земаа околу 1.100 деца и нивни родители кои ги држеа во фискултурната сала без вода и храна цели три дена. Во нападот загинаа 334 луѓе (318 заложници од кои 186 деца), а стотици други беа повредени. За време на спасувачката операција загинаа 21 припадник на руските специјални сили

Предупредување од ЕУ: Терористи може да користат дронови во смртоносни цели

На ова упатува Џулијан Кинг, европски комесар за безбедност, кој во интервју за германскиот весник „Велт ам зонтаг“ нагласи дека беспилотните летала би можеле да се употребуваат за напади врз европските градови и нивните жители. Дроновите се користат за воени потреби од 60-тите години на минатиот век и имаа клучна улога во конфликтите од почетокот на Заливската војна во 1991 година