Објавени стратегиите за борба против насилниот екстремизам и тероризам

Владата денеска соопшти дека Националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и Националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно со акциските планови се објавени...

Димитров во име на Македонија се извини за случајот Ел Масри

Официјално писмо со извинување од македонските власти од 28 март годинава доаѓа шест години по пресудата на Европскиот суд за човекови права, дека Македонија прекршила неколку одредби од Европската конвенција за човекови права

Кривичен ќе одлучува за притворите на обвинетите за упадот од 27 април

За пратеничката Жаклина Пешевска се бара укинување на куќниот притвор, додека за Игор Дуловски и за Елена Доцевска-Божиновска, наместо притворот во истражниот затвор, се бара замена со куќен притвор

Нападот во Санкт Петерсбург е тероризам

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт....

Повиците за насилство на Груевски доведоа до крвавиот четврток

Истражна постапка против 36 лица отвори Основното јавно обивнителство за сторено кривично дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик. Денеска...