Во Дубровник урнат температурниот рекорд за јануари, дојдоа и првите капачи

Во Дубровник денес е соборен јануарскиот температурен рекорд, пишува хрватски Индекс. Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод, денеска во 14 часот нивната станица во Горица измерила...

Сончево и многу топло – активирана жолта, а на југоистокот портокалова фаза за опасност од високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од...