Фридрих Мерц е нов лидер на ЦДУ

Членовите на Христијанко-демократската унија (ЦДУ), германска партија од десниот центар, го избраа Фридрих Мерц за нов лидер. Генералниот секретар на ЦДУ, Пол Цимјак рече дека Мерц...

Лидерот на ЦДУ, Армин Лашет денеска се повлекува од функцијата премиер на Северна Рајна Вестфалија

Армин Лашет, лидерот на германска демохристијанска партија (ЦДУ), денеска и официјално ќе поднесе оставка од функцијата премиер на покраината Северна Рајна Вестфалија, јавува агенцијата ДПА. Лашет,...

Германските демохристијани загрижени за падот на популарноста на пет недели пред изборите

На нешто повеќе од пет недели пред парламентарните избори во Германија владеачката коалиција на ЦДУ/ЦСУ изрази загриженост поради падот на популарноста во анкетите. „Постои реална можност...

Меркел: Ми беше чест да ја водам ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел во последното обраќање како лидер на владејачката Христијанско демократска унија (ЦДУ) на партиската Конференција во Хамбург се поздрави со сопартијците со емотивен...

Германските демохристијани бираат наследник на Меркел

Тројца кандидати се во игра за лидерската позиција во најмоќната германска и европска конзервативна партија - Христијанско демократска унија. Денеска во Хамбург се бира наследникот на Ангела Меркел на чело на партијата

Анкета Германија: Крајната десница води пред социјалдемократите

Германската ултрадесничарска Алтернатива за Германија (АФД) ги престигна социјалдемократите, покажа анкета објавена вчера, неколку дена по едни од најнасилните протести на радикалната десница какви што немало...