Централниот одбор на СДСМ ја одобри коалицијата со Алијанса за Албанците

Централниот одбор на владејачката СДСМ го овласти нивниот претседател Димитар Ковачевски да ги заокружи преговорите со Алијанса за Албанците со цел зголемување на парламентарното мнозинство и...

Битиќи, Костадинов, Богоев и Костадиновска Стојчевска се новите потпретседатели на СДСМ, Зечевиќ е новиот ген-сек

Фатмир Битиќи, Перо Костадинов, Стефан Богоев и Биосера Костадиновска Стојчевска се новите потпретседатели на СДСМ, објави лидерот на владеачката партија, Димитар Ковачевски по вечерашната седница на...

Во пресрет на вечерашниот ЦО на СДСМ: Оставка и од генералниот секретар Љупчо Николовски

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски поднесе писмена оставка на функцијата во партијата. Николовски во писмената оставка изразува посебна благодарност до претседателот Зоран Заев и на...

Заев: Ветивме промени и се случуваат, тргнавме од сопствените редови

Централниот одбор на СДСМ вечерва ги разреши Александар Кирацовски (генерален секретар), Миле Зечевиќ (организациски секретар), Дане Талевски (меѓународен секретар), Цветанка Ласкова (координатор на Форумот на жени) и шесте потпретседатели Фросина Ташевска Ременски, Оливер Спасовски, Петре Шилегов, Благој Бочварски, Дамјан Манчевски и Мухамед Зекири. За нов генерален секретар е избран Љупчо Николовски кој повеќе нема да биде министер за земјоделство, шумарство и водостопанство

Смени во СДСМ: Николовски на местото на Кирацовски, разрешени и потпретседателите

Освен Кирацовски, разрешени се и Миле Зечевиќ од организациски секретар и потпретседателите на партијата Оливер Спасовски, Дамјан Манчевски, Фросина Ташевска-Ременски, Петре Шилегов, Мухамед Закири и Благој Бочварски